W Domu Rekolekcyjnym “Magnificat” w okresie od 27.02.2022 r. do 12.03.2022 r. zostało przyjętych 175 osób w tym : 14 mężczyzn, 77 kobiet i 84 dzieci {41 dziewczynek i 43 chłopców}.

Osoby przybywające są uchodźcami z Ukrainy najczęściej z okolic Kijowa, Charkowa, Lwowa i wielu różnych miejsc, objętych wojną.Przybywają własnymi samochodami, przywożeni są przez wolontariuszy, bądź osoby prywatne, które zabierają ich z przejść granicznych i dowożą do naszego Domu Rekolekcyjnego. Najczęściej po kilku dniach oczekiwania na przejściach granicznych ( po dwóch, trzech a nawet czterech dniach).

Nasz Dom Rekolekcyjny “Magnificat” spełnia funkcję Ośrodka dla matek z małymi dziećmi w którym zapewniamy Uchodźcom noclegi, całodobowe wyżywienie i wszelką pomoc potrzebną dla każdej rodziny, np. potrzebują odzieży, obuwia, środków higieny osobistej dla dorosłych i dla dzieci małych i maleńkich – kilkumiesięcznych.

Czas pobytu w Ośrodku wynosi 2-3 dni, stąd też sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienna natomiast pobyt ten pozwala im niejednokrotnie na nawiązanie kontaktu i podjęcie decyzji o dalszej drodze docelowej. Osoby przyjeżdżają, żeby odpocząć i dalej kontynuować podróż do swoich rodzin, bliskich , znajomych lub przyjaciół.

Miejsca wyjazdu poza granice naszego kraju to najczęściej Niemcy, Włochy, Hiszpania, Austria i Wielka Brytania. Natomiast w Polsce wyjeżdżają m.in. do Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wałbrzycha, Wrocławia, Katowic, Żywca.

Poniżej za zgodą rodziców zdjęcia bawiących się dzieciaczków, przebywających w naszym Domu Rekolekcyjnym o imionach: TREVOR, MATIAS i ILIA z CHARKOWA.

Posted in Aktualności